226 292 224 / Zaslat dotaz

technická podpora Po—Pá: 7:30—17:00

Jak na montáž Absorbéru Rigitone?

Sádrokartonový Absorbér Rigitone je vyrobený z desek Rigitone 8-15-20 Super a slouží k designovému řešení prostorové akustiky v interiéru. Jednoduše ho zavěsíte buď ke stropní konstrukci nebo přímo na stěnu jako klasický obraz. Kromě toho, že umí funkčně pohlcovat zvuk, a tím řešit prostorovou akustiku, nabízí i jedinečný design.

V prostorové akustice je doba dozvuku tím nejznámějším kritériem a vyjadřuje, jak dlouho je slyšet doznívání zvuku v místnosti poté, co zdroj zvuku ztichl. Čím delší je dozvuk, tím déle slyšíme zvuk v místnosti. Pokud je příliš krátký, tak je prostor přetlumený a neslyšíme jej dostatečně zřetelně. Dobu dozvuku ovlivňuje především tvar místnosti, rozdělení a volba ploch pohlcujících zvuk a plochy, které zvuk odrážejí.

Při správném použití dokáže Absorbér Rigitone velmi dobře pohlcovat zvuk, a tím skvěle řešit prostorovou akustiku. Hodí se jak do kanceláří, tak i do domácího prostředí. Kromě toho, že absorbér zlepšuje akustickou situaci v interiéru, tak obsahuje i technologii Activ´Air®, která snižuje koncentraci formaldehydu až o 70 % po dobu 50 let.

Vlastnosti Absorbéru Rigitone 8-15-20 Super

Norma: EN 14190
Reakce na oheň: A2-s1; d0
Maximální dodatečné zatížení: 1,5 kg/bod; max. 3 kg/m²

Základní rozměry var. 1: Délka 1800 mm Šířka 1050 mm Výška 80 mm

 

Základní rozměry var. 2: Délka 1000 mm Šířka 1000 mm Výška 80 mm

Jak na instalaci absorbéru Rigitone?

Součástí balení Absorbéru Rigitone je i montážní sada, která je určená buď na strop nebo na stěnu. Při objednání je nutné uvést, jakou montážní sadu budete potřebovat.

Montážní sady pro absorbér Rigitone

 

Montáž absorbéru na strop

Krok 1: Zaměření polohy

  1. Před zahájením montáže je nutné si dobře rozmyslet a zaměřit polohu absorbéru. Hledáme čtyři místa, kam pomocí kovového prvku (molly kotva, FN šroub, ocelový stropní hřeb) absorbér zavěsíme. Závěsy musíme umístit cca 300 mm od středu absorbéru.

Krok 2: Montáž drátů

  1. Nejdříve si kombinačkami ohneme ocelový dráty s okem. Očka jednotlivých drátů musíme ohnout o 90°, tak aby drát po upevnění směřoval kolmo ke stropní konstrukci. Následně dráty upevníme na předem vyznačená místa pomocí FN šroubů.

Krok 3: Připevnění závěsů ke stropu

  1. Na namontované dráty připevníme čtyřbodové pérové závěsy z montážní sady. Ještě, než se pustíme do zavěšování samotného absorbéru, ujistíme se, že všechny závěsy jsou rovně a kolmo ke stropu.

Krok 4: Umístění závěsů k profilům absorbéru

  1. Závěsy v absorbéru umisťujeme vždy do příčného (kratšího) vnitřního CD profilu. Jsou to tedy profily 2. a 4. (počítáno z jedné strany). Při variantě absorbéru 1 x 1 m opět závěsy patří do vnitřních CD profilů, tedy do profilu 2. a 3. (počítáme z jedné strany).

Krok 5: Úprava minerální izolace

  1. Jelikož již známe pozici závěsů, vytvoříme v minerální izolaci čtyři dostatečně velké výřezy v místě závěsu. Výřez můžeme zhotovit běžným odlamovacím nožem.

Krok 6: Zavěšení absorbéru

  1. Následně celý absorbér zavěsíme na předem připravené dráty se závěsy. Závěsy zajistíme v profilu pootočením do úplného dosednutí profilu.

R

 

Montáž absorbéru na stěnu

Krok 1: Zaměření polohy

  1. Při zavěšení absorbéru na stěnu máme na výběr ze dvou variant. Buď horizontální zavěšení nebo vertikální zavěšení. Před zahájením montáže je nutné správně zaměřit polohu absorbéru. Hledáme 2 místa, kam pomocí kovového prvku (molly kotva, šroub + hmoždinka, v případě desky Habito® H můžeme použít šroub FN) připevníme dvě Z nástěnné kotvy, které jsou součástí montážní sady na stěnu. Mezi kotvami doporučujeme dodržet vzdálenost 1200 – 1400 mm (při horizontální montáži). Pokud montujeme absorbér svisle, hledáme dva kotevní body s rozestupem 700 – 500 mm.

Krok 2: Montáž nástěnné kotvy

  1. Pomocí kotevního prvku připevníme dvě Z nástěnné kotvy, které jsou součástí montážní sady na stěnu.

Krok 3: Montáž CD profilů

  1. Z absorbéru nejprve vyjmeme minerální izolaci. V případě horizontální montáže vezmeme z montážní sady dva krátké CD profily a čtyři úrovňový CD spojky.
  2. Profily pomocí spojek umístíme v krajních polích rámu absorbéru v horní čtvrtině celkové výšky absorbéru. Packy spojek smáčkneme kleštěmi a spojky dodatečně zajistíme samovrtnými šrouby do železa LB 421 3,5 x 9,5 mm (nejsou součástí balení).

Krok 4: Úprava minerální izolace

  1. Následně do minerální izolaci připravíme dva výřezy cca 80 x 80 mm v pozici nástěnných kotev. (Např. pomocí odlamovacího nože.)

Krok 5: Umístění závěsné spojky

  1. Do připravených profilů nacvakneme závěsné spojky UA50/CD. Do každého jednu. Spojky si zachovávají v rozmezí profilů možnost vodorovného pohybu. Díky tomu můžeme na stěně dodatečně s absorbérem posouvat o několik cm na každou stranu. V případě vertikální montáže nacvakneme závěsné spojky do druhého profilu ze shora.

Krok 6: Umístění distanční spojky s gumou

  1. Následně ze sady vezmeme distanční UA50/CD spojku s gumou. Tu nacvakneme do středového příčného CD profilu ve spodní části absorbéru. Tato spojka nám zajistí distanc spodní části absorbéru od stěny. V případě vertikální montáže nacvakneme spojku do druhého profilu ze spodu.

Krok 7: Zavěšení absorbéru na stěnu

  1. Nyní můžeme absorbér pověsit na stěnu jako obraz.

Údržba a malba

Povrch absorbéru je možné čistit vysavačem nebo navlhčeným hadříkem (vlhkou houbičkou, dle pokynu výrobce nátěru). Pokud dojde k velmi silnému znečištění povrchu, je možné absorbér kdykoliv renovovat novým nátěrem vhodným na sádrokarton.
Absorbér doporučujeme malovat vždy až v jeho výsledné pozici, tedy na stropě nebo stěně. Pokud bychom jej natírali na zemi lícem vzhůru, může dojít k zatečení barvy do perforace, což je z hlediska designu nežádoucí.

Absorbér můžeme začít malovat hned po zavěšení. Potřebujeme barvu vhodnou na sádrokarton (libovolný odstín), penetraci a váleček s krátkým vlasem. Při výběru válečku musíme být velmi obezřetní. Obecně jsou vhodné válečky s krátkým vlasem, ale zároveň nízkým polstrem. Díky tomu není možné váleček tolik přitlačit a vyždímat z něj nadměrné množství barvy v jednom místě a riziko zatečení barvy do perforace je minimální. Pro tento účel je obzvláště vhodný váleček „pěnový flokovaný“ nebo váleček z mikrovlákna s maximální délkou vlasu 9 mm.

Po nanesení a vyschnutí penetrace aplikujeme barvu standardně ve dvou vrstvách dle předpisu výrobce. Materiál Rigitone obecně není dovoleno penetrovat jen ředěnou barvou. Váleček před nanášením barvy řádně vyždímáme.

Video návod: Zavěšení absorbéru Rigitone na stěnu

Video návod: Zavěšení absorbéru Rigitone na strop

Související články

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Jak na rychle tuhnoucí vyrovnávací podsyp pro suché podlahy

Správně vyrovnaný podklad je alfou a omegou kvalitní podlahové konstrukce. Abychom omezili mokré…

Více
Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Jak instalovat provětrávanou fasádu Glasroc X?

Systém provětrávané fasády Glasroc X v sobě kombinuje nejmodernější materiály skupiny Saint-Gobain:…

Více
Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Jak na aplikaci Skelné Habito® pásky a tmelení pomocí válečku

Vysokopevnostní Skelná páska Habito® je dvouvrstvá páska s výraznými mechanickými vlastnostmi a…

Více

Zeptejte se nás

Jsme tu pro vás, rádi vám pomůžeme či poradíme.

Využijte zákaznickou linku
226 292 224
Zašlete nám dotaz

Najít řemeslníka nebo realizační firmu

Vyberte si z certifikovaných realizátorů.

Nejbližší prodejní místo RIGIPS

Vybrali jste nebo potřebujete poradit? U nejbližšího prodejce RIGIPS vás rádi uvidí.