Smuteční síň v Břeclavi
Český projekt Břeclavské smuteční síně se po úspěchu v národním kole Rigips Trophy 2020 dočkal další výhry. V mezinárodním kole soutěže, v kategorii podhledy se umístil na prvním místě. 12. kolo soutěže Saint-Gobain International Gypsum Trophy proběhlo v listopadu 2021 jako živé vysílání na digitální platformě YouTube. Smuteční síň tedy obhájila titul z minulého roku, kdy se stala absolutním vítězem 11. ročníku již zmíněné soutěže.
Rigips Trophy je národní kolo mezinárodní soutěže Saint-Gobain Gypsum International Trophy, jejímž cílem je podpořit umění, dovednost a kvalitu práce realizačních firem z oblasti vnitřní výstavby, které zpracovávají produkty a systémy značky Rigips. Mezinárodního 12. kola soutěže se zúčastnilo 74 projektů z celého světa.
Novostavba Smuteční obřadní síně Břeclav odstartovala v červnu 2017 a dokončená byla v létě roku 2018. Celkové náklady na stavbu dosáhly 45 milionů korun a vše financovala radnice z rozpočtu města. Jde o novostavbu i revitalizaci nástupního předprostoru hřbitova. Mnoho let čekali obyvatelé v Břeclavi na důstojné místo pro poslední rozloučení se svými blízkými. Obřadní síň, která se nachází na hlavním hřbitově, už jim nevyhovovala, a tak se město Břeclav rozhodlo ji zbourat a nechat vystavit síň úplně novou.
Moderní budova vznikla podle plánů Ing. arch. Libora Foukala. Nová smuteční síň má v současné době kapacitu 120 míst a její součástí jsou i kryté venkovní prostory. Budova tak po celé přestavbě odpovídá požadavkům a standardům 21. století.
Dřevo a beton
Pro výstavbu smuteční síně v Břeclavi bylo specialisty zvoleno dřevo jako hlavní stavební materiál. Pro nosnou konstrukci hlavního sálu proto využili dřevěnou ramenátovou konstrukci. Stropní desky, vstupní portál a oplocení jsou provedeny z litého monolitického betonu. Objekt zázemí je řešen jako klasická zděná stěnová konstrukce zastropená prefabrikovanými prvky z předepjatého železového betonu.
V hlavní roli sádrokarton
Konstrukce podhledu hlavního sálu byla, po konzultaci se specialisty Rigips, řešena z ohýbaných sádrokartonových desek, nesených dřevěnou a ocelovou roštovou konstrukcí. Pro výběr každého z materiálů byly rozhodující právě jeho charakteristické vlastnosti, které předurčují jeho vhodnost pro daný typ konstrukce.
Ve vnitřních prostorách smuteční síně dominují materiály Gypton Big Curve. Jde o sádrokartonové perforované desky pro řešení obloukových designových konstrukcí ve spojení s prostorovou akustikou v místnosti. Desky jsou vyrobeny dle ČSN EN 14 190 a jsou dále opatřeny technologií Activ‘Air® pro odbourávání formaldehydu v interiéru.
Důležitým faktorem bylo i použití výrobku Riflex. Deska Glasroc F Riflex je ohebná sádrová deska se skelnou výztuží. Má tl. 6 mm je dle normy ČSN EN 15283-1 typ GM – FH1. Deska tloušťky 10 mm je typ GM – F. Rub i líc desky je bílé barvy. Podélné i příčné hrany jsou kolmo řezané.
Učili se ve Škole suché výstavby
Na realizaci sádrokartonových konstrukcí ve smuteční síni se podílela hodonínská stavební firma Rigiform, která se naučila ohýbat sádrokarton do malých poloměrů ve Škole suché výstavby Rigips.
Údaje o stavbě
Investiční náklady: 45 mil. Kč (DPH)
Realizační firma: Rigiform, s. r. o.
Projektant/Architekt: F&K&B, a. s., Libor Foukal
Generální dodavatel: STAVEBNÍ FIRMA PLUS s. r. o.