Jak na montáž sádrokartonové příčky?
Sádrokartonovými příčkami lze jednoduchým způsobem rozdělit prostor na jednotlivé místnosti. Příčku vybudujeme rychle bez malty, cihel a dalších klasických stavebních materiálů. Dutinu příčky můžeme využít k vložení elektroinstalací nebo odpadů a nemusíme složitě vysekávat drážky ve zdivu. Po dokončení stavby příčky můžeme prakticky okamžitě provést konečné povrchové úpravy v podobě malování, tapetování nebo obkladů. Oproti mokrým procesům (zděné výstavbě) tedy můžeme postavit příčky podstatně levněji, rychleji a také čistě.
Mějte pod kontrolou nejčastější chyby při montáži sádrokartonové příčky a přečtěte si návod, jak připravit otvor pro zárubně při montáží sádrokartonové příčky. Řešíte nedostatek prostoru? Projděte si montáž sádrokartonové příčky s posuvnými dveřmi.
Co všechno potřebujeme k montáži příček:
Materiál na stavbu příčky:
Sádrokartonové desky Habito H
Spárovací tmel Rifino Top a výztužná páska
ocelové tenkostěnné R-CW a R-UW profily
minerální izolace Isover
Příslušenství:
speciální šroub do desek Habito, typ UMN
natloukací hmoždinky
pěnové napojovací těsnění
- Krok 1: Příprava
- Krok 2: Samolepící napojovací těsnění
- Krok 3: Montáž vodících R-UW profilů
- Krok 4: Montáž R-CW profilů na stěny
- Krok 5: Montáž zbývajících profilů
- Krok 6: Opláštění první strany příčky
- Krok 7: Instalační vedení a tepelná izolace
- Krok 8: Opláštění druhé strany příčky
- Krok 9: Dokončení
Montáž probíhá v následujících krocích
Krok 1: Příprava
- Na podlaze vyměříme polohu příčky. Následně „brnkací šňůrou“ nebo např. pomocí profilu vyznačíme obrysovou čáru. Nezapomeneme na případné dveřní otvory. Potom s pomocí vodováhy a pravítka vyznačíme obrysové linie příčky na stěnách a stropech. Pozor: Vytyčujeme úroveň konstrukce, proto je při vytyčování nutno zohlednit tloušťku opláštění.
Krok 2: Samolepící napojovací těsnění
- Obvodové profily příčky (vodorovné R-UW profily a svislé R-CW profily) opatříme samolepicím napojovacím těsněním Rigips.
Krok 3: Montáž vodících R-UW profilů
- Na podlahu i na strop připevníme vodicí R-UW profily. R-UW profily připevníme plastovými natloukacími hmoždinkami (v případě betonové podlahy), popř. jinými vhodnými připevňovacími prostředky dle druhu podkladu. Vzájemná rozteč připevnění je max. 800 mm. V rozích příčky je vzdálenost prvního připojení od rohu maximálně 200 mm.
Krok 4: Montáž R-CW profilů na stěny
- Na stěny připevníme R-CW profily natloukacími hmoždinkami ve stejných roztečích, jako je uvedeno v kroku 3.
Krok 5: Montáž zbývajících profilů
- R-CW profily (sloupky) nasuneme do vodicích R-UW profilů. Rozteč R-CW profilů volíme dle šířky desek opláštění 625 mm nebo 600 mm. R-CW profil musí být o cca 10 – 15 mm kratší, než je vzdálenost mezi spodním a horním R-UW profilem. R-CW profily osazujeme otevřením ve směru montáže, abychom začínali s připevněním sádrokartonových desek na stabilnější straně profilů. R-CW profily s R-UW profily nespojujeme, R-CW profily zůstávají v R-UW profilech volně nasunuty.
Krok 6: Opláštění první strany příčky
- Provedeme opláštění první strany příčky sádrokartonovými deskami Rigips. Začínáme obkládání první strany příčky deskou plné šíře. Sádrokartonové desky osazujeme na stojato (podélnou hranou ve směru svislých profilů). Desky připevňujeme pouze ke svislým R-CW profilům samořeznými šrouby typu UMN délky 25 mm. Vzdálenost šroubů je max 250 mm. K opláštění používáme pokud možno celé sádrokartonové desky. Využití menších dílů desek je přípustné za podmínky, že výška dílu je min. 400 mm a nejsou použity 2 a více menších dílů v těsném sousedství nad sebou. Při opláštění je nutné zajistit, aby byly příčné (vodorovné) spáry sousedních desek vzájemně vystřídány alespoň o 400 mm a nedocházelo tak k vytváření křížových spár. Po celém obvodu příčky je vhodné ponechat cca 10 mm širokou spáru, kterou posléze vyplníme spárovacím tmelem.
Krok 7: Instalační vedení a tepelná izolace
- Po opláštění první strany uložíme případná instalační vedení – k vedení elektroinstalací slouží otvory v R-CW profilech. Poté vkládáme tepelnou izolaci z minerálních vláken v celé ploše bez mezer. Minerální izolaci volíme buď v rolích (např. Isover PIANO), nebo v deskách (např. Isover TOPSIL).
Krok 8: Opláštění druhé strany příčky
- Opláštění příčky dokončíme připevněním desek z druhé strany. U opláštění z desek šíře 1250 mm, začínáme deskou poloviční šířky 625 mm, takže proti spáře první strany leží na opačné straně příčky plná plocha desky.
Krok 9: Dokončení
- Posledním krokem montáže příčky je tmelení, které se provádí ve třech krocích. Pokud použijete tmel Rifino Top, vyhnete se zbytečnému broušení a budete mít hotovo mnohem dříve, a navíc s vyšší výslednou kvalitou povrchu.
Poznámka:
Pro zvýšení užitných vlastností příček lze provést jejich dvojité opláštění. Tím zvýšíme dovolenou výšku příčky, jakož i zvukoizolační vlastnosti nebo požární odolnost.
Zvýší se rovněž únosnost příčky při zavěšování břemen. Přesné hodnoty jednotlivých vlastností lze zjistit v dokumentaci firmy Rigips.
- Podkladní vrstvu opláštění šroubujeme třetinovým množstvím šroubů.
- Spáry podkladní vrstvy se tmelí pouze jednou vrstvou spárovacího tmelu bez použití výztužné pásky
- Svislé spáry mezi spodním a vrchním opláštěním musí být vystřídány o 1 R-CW profil, případné vodorovné spáry mezi spodním a vrchním opláštěním nesmí ležet na sobě.
- Pro snadné kotvení břemen je ideální volbou použití desky Habito® H, jeden vrut unese zatížení břemenem o hmotnosti až 34 kg.