Zapravení okenní špalety
Opadává vám omítka okolo oken, rádi byste docílili estetičtějšího vzhledu okenních špalet? Vložená APU lišta vytvoří dilataci mezi okenním rámem a omítkou, takže se v tomto detailu zabrání vzniku trhlin. Vysoká přilnavost sádrových omítek Rimano UNI zajistí pohodlnou práci i na nadpraží – při správné hustotě směsi nic nebude padat ani stékat.
Co všechno potřebujeme
Materiál:
omítka Rimano UNI
APU lišty
rohové lišty – pozinkovaný rohový profil
Příslušenství:
stahovací lať
zednická lžíce
houbové hladítko
fasádní špachtle
- Krok 1: Vyspravení nerovností zdiva
- Krok 2: Nalepení APU lišty
- Krok 3: Nanesení rohové lišty
- Krok 4: Aplikace sádrové omítky
Montáž probíhá v následujících krocích
Krok 1: Vyspravení nerovností zdiva
- Prvním krokem při zapravování okenní špalety je vyspravení větších nerovností zdiva, které provedeme omítkou Rimano UNI nebo sádrovou omítkou, která je použita na ostatních plochách místnosti.
Krok 2: Nalepení APU lišty
- Z APU lišty odstraníme lepicí pásku na mechovce, která bude tvořit dilataci mezi okenním rámem a omítkou.
- Na hranu okenního rámu nalepíme APU lištu. Kolmé špalety docílíme tak, že nejdříve nalepíme APU lištu na okno a podle ní potom osadíme rohovou lištu (doporučujeme pozinkovaný rohový profil). Chceme-li špaletu otevřenou, nejdříve osadíme rohovou lištu proti okennímu rámu. Potom nalepíme APU lištu a o její tloušťku budeme mít špaletu otevřenou ve stejném úhlu na celém okně.
Krok 3: Nanesení rohové lišty
- Pro samotné osazení rohové lišty si namícháme směs dostatečně hustou. Naneseme ji na roh špalety, čímž si ho připravíme pro vložení rohového profilu. Pokud je potřeba dorovnávat větší vrstvu, nanášíme směs ve 2 krocích.
- Do nanesené směsi vložíme rohovou lištu a srovnáme do tloušťky omítky na zdivu a na rovinu APU lišty na rámu okna. Oba profily osazujeme s velkou pečlivostí s ohledem na svislost a rovinnost špalety.
Krok 4: Aplikace sádrové omítky
- Na špaletu naneseme (popř. vmáčkneme zednickou lžící) směs sádrové omítky a srovnáme ji podle APU lišty a rohové lišty. I v případech, kdy je třeba doplnit větší vrstvu směsi, použijeme sádrovou omítku. Nedoporučujeme do špalety vkládat žádný jiný materiál, jako je polystyrén apod. Maximální tloušťka vrstvy je 30 mm, při větších tloušťkách je vhodné provádět nanesení omítky až ve třech vrstvách po 30 mm, tzv. aplikace „mokré do mokrého“.
- Po přiměřeném vyzrání plochu navlhčíme dlouhými tahy houbovým hladítkem namočeným ve vodě. Správný okamžik pro navlhčení je ten, kdy při přitlačení dlaně na stěnu je podklad již pevný, ale prstem ještě můžeme vmáčknout důlek.
- Omítka po navlhčení uvolní jemnou sádru, kterou vyrovnáme všechny nerovnosti. Toto dorovnávání stěny provádíme fasádní špachtlí.
- Nakonec odtrhneme ochranný pásek z APU lišty.
Připravili jsme pro vás články Jak správně připravit sádrovou omítku.