Bezesparé akustické podhledy
Nad rámec obecných zásad je třeba dodržet následující pokyny:
- Aby nedošlo k poškození akusticky účinné textilie (vliesu), není doporučeno tahat desky z palety po spodní desce. Desky je potřeba nejprve nadzvednout a následně na výšku transportovat. Přitom je třeba zvýšenou měrou chránit desky při skladování, manipulaci a montáži před poškozením jejich hran.
- Desky není dovoleno montovat při relativní vzdušné vlhkosti nad 80 % a pod 40 %. Teplota v místnosti by neměla být nižší než +10 °C. Akustické podhledy se s ohledem na estetické působení jejich perforace rozměřují ve většině případů souměrně s osou místnosti. Nosná konstrukce se montuje podle zásad popsaných v článku Postup montáže standardních deskových podhledů.
Je možné zvolit typy konstrukce:
- Přímo montované opláštění stropu z profilů R-CD, dále popsané v článku Jak na montáž podhledu přímo montovaného na strop.
- Zavěšený podhled na křížovém roštu z profilů R-CD, více v postupovém článku Jak na montáž zavěšeného podhledu na křížovém roštu.
- Zavěšený podhled na jednoúrovňovém křížovém roštu z profilů R-CD.
Desky opláštění se na rozdíl od běžných podhledů montují do kříže (nepřesazují se příčné spáry). Je-li to možné, orientují se desky opláštění podhledu za účelem optimálního estetického účinku tak, aby svojí délkou byly ve směru dopadajícího světla.
Desky Rigiton a Gyptone BIG není z estetického hlediska vhodné přímo navazovat na okolní konstrukce (stěny, sloupy apod.) a nesmí být přímo přišroubovány do obvodového R-UD profilu.
Pro montáž sádrokartonových desek Rigiton RL 6/18, RL 8/18, RL 8/18 Q, RL 12/25 Q je nutné použít rychlošrouby 912 typ SN 3,5 x 30 mm. Ostatní zásady šroubování jsou popsány v Připevňování sádrokartonových desek. Pokud je nad podhledem s ohledem na požadované akustické vlastnosti předepsána minerální izolace, je nutné dodržet její požadovanou tloušťku. Minerální izolace se ukládá na smontovanou nosnou konstrukci podhledu.
Podhledy z akustických perforovaných desek je vhodné před finálním nátěrem opatřit penetračním nátěrem určeným na sádrokartonové desky (např. Penetrační nátěr 1:10). Tímto nátěrem se sjednotí rozdílná nasákavost děrovaných desek a spárovacího tmelu, která by se později mohla projevit tím, že by spáry byly rozeznatelné i přes konečný nátěr. Nátěry pomocí zředěné finální barvy nejsou pro tento účel vhodné. Nanášení nátěrů je třeba provádět výhradně válečkem s krátkým vlasem, stříkání barvy je zakázáno s ohledem na negativní dopad na akustickou funkci podhledu. Stříkaná barva zalepí akusticky účinnou textilii umístěnou na rubu desek. O vhodných nátěrech více v kapitole Povrchové úpravy.
A nyní k samotné montáži podhledů, přečtěte si naše články: Montáž podhledů a desek Rigiton a Podhledy pro speciální účely.