Ruší Vás hluk od sousedů?

Pokud máte hlučného souseda, slyšíte televizi nebo konverzaci, týká se Vás problematika vzduchové neprůzvučnosti. Tento problem, který vyžaduje odhlučnění stěn a stropu je stále aktuálnější. Nedostatečné nebo chybějící izolace stropních konstrukcí totiž dávají možnost přenosu nechtěného hluku. Abychom zlepšili vzduchovou neprůzvučnost odhlučnili tak místnost, je potřeba postavit hluku do cesty překážku a tak zamezit jeho přenosu.

Málokdo si uvědomuje, že nežádoucí hluk nás pronásleduje i v místnostech samotných a je možné, jej více či méně sofistikovanými řešeními úspěšně eliminovat. To, co významně ovlivňuje hladinu zvuku v místnosti, je prostorová akustika. Prostorová akustika hodnotí šíření zvuku v uzavřených prostorech. Sledování parametrů prostorové akustiky je důležité zejména v místnostech sloužících pro přednes mluveného slova a hudby, v místnostech sloužících pro záznam zvukového signálu a v dalších vybraných prostorech, kde je důležité zajištění dostatečné srozumitelnosti řeči.

Rigips má pro Vás akustické řešení

U podhledů je ve většině případů limitující výška svěšení, nicméně je nutné zmínit, že vzduchová neprůzvučnost je vlastností celé konstrukce. Pouhé nalepení sádrokartonových desek nebo minerální izolace na stávající konstrukci by nemělo žádný efekt.

V případě odhlučnění stropní konstrukce v panelovém domě doporučujeme dvě varianty. Rozhodujícími faktory jsou rozměry a světlá výška místnosti.

1. Odhlučnění stropu pomocí samonosného podhledu

  • pro místnosti s rozponem. 4800 (rozpon = je rozměr jedné strany místnosti),
  • tloušťka konstrukce je minimálně 62,5 mm,
  • bez kotvení do stropní nosné konstrukce,

2. Odhlučnění stropu pomocí zavěšeného podhledu

  • přímo montovaný nebo dvouúrovňový rošt,
  • rozměr místnosti není nijak limitující,
  • kotvení do nosné konstrukce stropu

Podrobný popis těchto konstrukcí najdete v  článku: DRUHY SDK PODHLEDŮ

         

U všech variant doporučujeme do dutiny podhledu vložit minerální izolaci o objemové hmotnosti 15 – 40 kg/m3 (např. Isover AKU) a vyplnit s ní optimálně 2/3 dutiny podhledu (pro správně převazby, se doporučuje izolaci vkládat ve dvou vrstvách).

Na opláštění doporučujeme používat Modré akustické sádrokartonové desky. Oproti běžným sádrokartonovým deskám má tento náš výrobek upravené sádrové jádro pro lepší akustický účinek, tedy lepší odhlučnění místnosti. Je protipožární, obsahuje technologii Activ‘Air a zároveň se dá pořídit i v impregnované variantě, ideální do koupelny.

V neposlední řadě je důležité zmínit, že velmi záleží na provedení dané konstrukce. Absence pěnového napojovacího těsnění na obvodových profilech, prostupy a příliš velké spáry mohou způsobit znatelné zhoršení akustických vlastností. Stáhněte si naší Montážní příručku sádrokartonáře a zjistěte, jak správně namontovat akustické podhledy a tím skvěle odhlučnit jakoukoliv místnost (kapitoly 1 a 4).