Jak na sádrokarton?

Začněte správným výběrem

Na trhu najdete mnoho typů sádrokartonových (SDK) desek. Liší se nejen kvalitou, rozdílný je také jejich účel. Některé se hodí na stropy, jiné zvládnou zastat funkci nosné stěny a další umí odolat například vlhkosti v koupelně. Nevíte, kterou SDK desku zvolit? Projděte si našeho průvodce.

DRUHY SÁDROKARTONOVÝCH DESEK

Všechny SDK desky mají sádrové jádro a povrch ze speciálního, velmi pevného kartonu. Co je mezi sebou odlišuje, jsou příměsi a přísady. Ty deskám propůjčují specifické vlastnosti. V orientaci mezi jednotlivými druhy sádrokartonu vám pomůže zkratka na obalu a také barva kartonu na povrchu desky.

Bílý sádrokarton Stavební deska RB (A) je základním druhem, neobsahuje žádné příměsi. Hodí se pro stavbu příček, sádrokartonových podhledů a obklady stěn. Nelze ho použít do prostor s vyšší vlhkostí. Tam patří zelený, impregnovaný sádrokarton Impregnovaná deska RBI (H2).
Červené desky Protipožární desky RF (DF) se používají pro dosažení vyšší požární odolnosti konstrukcí. Obsahují skelná vlákna a inertní přísady, které minimalizují objemové změny desek a prodlužuje jejich celistvost při požáru. Podle modré lícové strany pak poznáte akustický (protihlukový) sádrokarton – Modrá akustická deska MA.
Kromě jednotlivých typů existují i desky s kombinacemi několika nebo všech zmíněných vlastností. Můžete tak zvolit třeba protipožární sádrokarton do koupelny, který bude skvěle tlumit hluk. Přesně jako naše Modrá akustická protipožární impregnovaná deska MAI (DFH2) Activ ́Air®.

Stavební deska
RB (A)

Zjistit více

Impregnovaná deska
RBI (H2)

Zjistit více

Protipožární deska
RF (DF)

Zjistit více

Protipožární deska
MAI (DFH2) Activ ́Air®

Zjistit více

KOMPLETNÍ PŘEHLED DESEK

Podívejte se na KOMPLETNÍ PŘEHLED DESEK a podlahových dílců vhodných pro suchou stavbu. Abychom vám ulehčili orientaci v jednotlivých názvech a zkratkách, přikládáme tabulku s vysvětlivkami.

ROZMĚRY SÁDROKARTONOVÝCH DESEK

Na trhu jsou k dostání desky v různých tloušťkách, velikostech a tvarech. Nejčastěji se však setkáte s deskami o rozměrech 12,5×1250×2000 mm. Právě malá tloušťka je u sádrokartonu jednou z největších výhod. Konstrukce postavené ze sádrokartonových desek neuberou v interiéru tolik místa jako zděná varianta.

Sádrokartonové desky mohou mít taky různé typy hran, které hrají důležitou roli při tmelení spár. V základu dělíme hrany na podélné hrany a příčné hrany. Standardní podélnou hranou je hrana PRO, tedy snížená hrana opláštěná kartonem. Silnější desky o tloušťce 18, 20 a 25 mm jsou k dostání s podélnou hranou VARIO PRO, což je snížená, zaoblená hrana opláštěná kartonem. Příčné hrany desek mohou být kolmo řezané nebo kolmo řezané s úkosem.

Rozměry a typy hran desek se dají upravit na míru podle přání zákazníka. Do této kategorie spadají desky s označením RB (A), RBI (H2), RF (DF), RFI (DFH2), MA (DF) Activ ́Air®, MAI (DFH2) Activ ́Air®, RigiStabil (DFRIEH2), a Habito® H (DFRIH2).

SÁDROKARTON, SÁDROVLÁKNO NEBO SÁDRA?

Kromě sádrokartonových desek je dobré znát ještě jejich příbuzné – sádrovláknité desky. I ty se vyrábí ze sádrovce, ale jejich jádro navíc obsahuje celulózová vlákna pro vyšší pevnost. Kromě absence kartonu na povrchu mají tyto desky vyšší mechanickou odolnost a vyšší únosnost nejen pro obklady. Impregnace zase zajišťuje odolnost desek proti vlhkosti například v koupelně. Sádrovláknité desky u nás najdete pod názvem Rigidur.

Potom jsou tu ještě sádrové desky se skelnou výztuží, povrchovou úpravou a impregnací. Využijete je ve specifických situacích, kdy klasický sádrokarton nestačí. Například pro obloukové konstrukce máme ohebnou desku Glasroc F Riflex, pro požární šachtové stěny a obklady ocelových prvků desku Glasroc F Ridurit a do prostor s extrémní vlhkostí zase desky Glasroc H a Glasroc X. Navíc je deska Glasroc X vhodná i pro exteriér např. pro podbití přesahů střech a do systému provětrávaných fasád.

RIGISTABIL: SÁDROKARTON PRO PRÁCI V EXTERIÉRU

Běžný sádrokarton nesmí být vystaven výkyvům počasí a mrazu. To znamená, že je určený pouze pro konstrukce v interiéru. Pokud byste přesto chtěli se sádrokartonem pracovat (částečně) venku, využijte desky RigiStabil.

Jsou výrazně tvrdší a pevnější než standardní sádrokarton, a tak je lze použít i v částečně otevřené stavbě. Třeba pro stropy ve vícepodlažních garážích, průchody, venkovní podhledy, obvodové stěny apod. Nejvhodnější jsou především pro konstrukce dřevostaveb. Ale pozor, desky nesmí být vystavené přímému slunci a dešti.

Desky RigiStabil slouží taky jako „podlahový sádrokarton“. Dvě desky slepené k sobě tvoří podlahové dílce pro montáž suché podlahy. Ta má oproti klasickým litým podlahám celou řadu výhod: lepidlo zasychá jenom 24 hodin, nevyžaduje žádné mokré procesy, takže si do stavby nezanesete vlhkost, a navíc s vrstvou izolace skvěle tlumí hluk.

Habito® H: Královna mezi sádrokartonovými deskami

volbu, která téměř ve všech ohledech překoná i klasickou cihlu, představuje sádrokartonová deska Habito® H. Je skvělým výběrem jak pro profesionály, tak pro kutily, kteří staví nebo rekonstruují svépomocí.

Habito® H zaujímá první místo mezi sádrokartony právem. Disponuje totiž celou řadou skvělých vlastností, mezi které patří:

  • vysoká pevnost i únosnost (hravě si poradí i s 34 kg na jeden vrut do dřeva o průměru 5 mm),
  • zvukově izolační vlastnosti,
  • odolnost proti vzdušné vlhkosti (zvládne až 90% vzdušnou vlhkost),
  • snadná opravitelnost v místech, kde bývaly vruty,
  • univerzálnost, díky níž odpadá rozhodování mezi mnoha různými typy desek.

Habito® H. vyniká mezi stavebním materiály obecně. Vždyť jen ve srovnání s klasickou zděnou technologií skýtá řadu výhod:

  • Má až 7× nižší hmotnost, takže daleko méně zatíží nosnou konstrukci budovy.
  • Je až 2× tenčí, díky čemuž neubere tolik místa v interiéru.
  • Umožňuje až 8× rychlejší montáž, takže odpadají zdlouhavé technologické přestávky.

KOLIK STOJÍ SÁDROKARTON? CENU VÁM SPOČÍTÁ NÁŠ KALKULÁTOR

Ceny sádrokartonových desek jsou různé, záleží na typu desky a její kvalitě. Pokud plánujete stavět některou ze sádrokartonových konstrukcí, musíte do rozpočtu zahrnout nejen desky, ale také další materiál, jako jsou sádrokartonové profily, spojovací materiál (vruty, šrouby, natloukací hmoždinky), stavební chemii (tmely, lepidla), pásky (skelné pásky, pásky pro ochranu rohů a koutů, aj.) a izolaci.

Nemusíte ale nic složitě počítat sami – využijte raději naše chytré aplikace:

Kalkulačka Rigips: jednoduchý program, kde stačí zvolit, jakou konstrukci plánujete, zadat požadované rozměry a na pár kliků získáte seznam materiálu a jeho množství.
Profikalkulátor Rigips: obsahuje kompletní portfolio našich konstrukcí, umožňuje vytvářet a ukládat ucelené projekty. Výsledkem je soupis materiálu včetně cen.

Jak začít?

Vyberte si oblast užití sádrokartonu, kterou zrovna chcete řešit. Kromě sádrokartonových konstrukcí si můžete spočítat i spotřebu materiálu při povrchových úpravách.